Premiera publikacji „Świąteczne smaki Gminy Pacyna”.

W piątek, 18 października o godz. 18’00 w Szkole Podstawowej w Pacynie odbędzie się premiera książki o kulinarnych zwyczajach świątecznych w gminie Pacyna. Bohaterkami publikacji są mieszkanki gminy opowiadające o kulinariach, którym będziemy chcieli bardzo podziękować za poświęcony czas. Pomysłodawcą wydawnictwa „Świąteczne smaki Gminy Pacyna” jest Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn”

Nasze dziedzictwo kulturowe, a więc także i dziedzictwo kuchni regionalnych, coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Zanim pojawiły się sklepy oferujące w każdym zakątku Polski dokładne te same produkty, każdy region miał swoje miejscowe przysmaki. Ujednolicenie powoduje, że cierpi na tym nasza tradycja, wyrazistość każdego regionu a nasze podniebienia są pozbawione smaków zapamiętanych w dzieciństwie. Nasza publikacja „Świąteczne smaki Gminy Pacyna” ma na celu nie tylko ocalenie pamięci o regionalnych potrawach świątecznych, ale również rozpropagowanie przepisów i procesu tworzenia tych potraw. Byłoby cudownie, gdyby powstał zdrowy snobizm na ich kultywowanie.

Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn” to bardzo młoda organizacja, lecz prowadzona jest przez ludzi z wieloletnim doświadczeniem na polu działalności kulturalnej. Dr Joanna Hrk jest cenioną scenografką, graficzką, ilustratorką książek, publicystką, członkinią Międzynarodowej Izby ds. Książek Dla Młodych (IBBY) i Związku Polskich Artystów Plastyków. Na potrzeby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ilustrowała albumy przeznaczone dla placówek polskich za granicą oraz kilkadziesiąt innych książek dla dzieci i dorosłych. Jest również wykwalifikowanym pedagogiem i wychowawcą młodzieży. Dr hab. Waldemar Wolański to uznany i wielokrotnie nagradzany reżyser, dramaturg, pisarz, profesor łódzkiej „Filmówki”, ale również wytrawny menadżer kultury. Przez 26 lat z olbrzymimi sukcesami prowadził Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi. Był organizatorem i dyrektorem kilkunastu edycji międzynarodowych festiwali teatralnych.

Siedziba „Malowanego Młyna” mieści się w malowniczej wsi Łuszczanówek, położonej na rozległej Nizinie Mazowieckiej w gminie Pacyna.

Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Joanna Hrk