Program „Czyste Powietrze”

Od dnia 31 marca 2025 r. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dzięki reformie programu pomoc otrzymają osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych).

Wsparcie finansowe można otrzymać na wymianę pozaklasowego kotła na paliwo stało na nowe źródło ciepła oraz na termomodernizację, w tym: ocieplenie przegród, stolarkę okienną i drzwiową, bramy garażowe, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Inwestycję można rozpocząć
po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu (60 dni od dnia złożenia wniosku). Każda inwestycja musi być poprzedzona audytem energetycznym. Po zakończeniu prac, beneficjent obowiązkowo musi wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej, potwierdzające zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

Dofinansowanie jest dostępne dla osób fizycznych spełniających określone kryteria dochodowe, wyróżnia się:

  1. Dofinansowanie w postaci podstawowej dotacji, które może pokryć do 40% kosztów kwalifikowanych netto (bez kosztów VAT) i jest skierowane dla wnioskodawców, których roczny dochód nie przekracza 135 000,00zł,
  2. Dofinansowanie w postaci podwyższonej dotacji, które może pokryć do 70% kosztów kwalifikowanych netto (bez kosztów VAT) i obowiązuje, jeśli miesięczny dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza kwoty
    2 250zł lub jeśli miesięczny dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza kwoty 3 150zł, z tym, że roczny przychód z tytułu prowadzenia przez wnioskodawcę lub małżonka wnioskodawcy działalności gospodarczej może wynosić maksymalnie czterdziestokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  3. Dofinansowanie w postaci najwyższej dotacji, które może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych netto (bez kosztów VAT) i obowiązuje, jeśli miesięczny dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza kwoty
    1 300zł lub jeśli miesięczny dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza kwoty 1 800 zł, z tym, że roczny przychód z tytułu prowadzenia przez wnioskodawcę lub małżonka wnioskodawcy działalności gospodarczej może wynosić maksymalnie dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ponadto mogą je otrzymać osoby, które mają ustalone prawo do jednej z czterech form zasiłku – stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Gmina w ramach nowego programu Czyste Powietrze oferuje bezpłatne wsparcie operatora, który pomaga na każdym etapie – od podjęcia decyzji o dofinansowaniu, poprzez realizacje inwestycji, aż po jej zakończenie i rozliczenie. Współpraca z operatorem jest obowiązkowa jeśli wniosek dotyczy prefinansowania lub jeśli wniosek dotyczy najwyższego poziomu dofinansowania.

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie https://czystepowietrze.gov.pl